منصوریان: استقلال پیروز قاطع دربی هفته دهم است/ پرسپولیسی‌ها از باطل دربی دوستانه خوشحالند

به نوشته خدمات ورزشی جام نیـوز، قرارمان گفتگو تلويزيوني بود. از ابتداي هفته برنامه‌ريزي كرده بوديم در باب يك موضوع ویژه (كه بايد قبل از پخش تلويزيوني سكرت بماند!) فيلم بگيريم و گپ بزنيم. هماهنگي‌هاي ضروری با دوست و همكار نازنينم محمدحسين زرندي انجام شد و به هر زحمتي كه بود وارد كمپ مرحوم ناصر حجازي محل تمرين استقلال شديم.

 

گپ و گفت تلويزيوني بهتر از آنچه تصور مي‌كردم جلو رفت و… با اینحال حيفم آمد تنها به همين بسنده كنم. به هر حال عليرضا منصوريان يك سالي مي‌شود كه بعد از پرويز مظلومي تاج آبي‌ها را بر سر قرار داده و مرد اول استقلال شده است. ده‌ها سؤال مختلف در ذهنم رژه مي‌رفت با اینحال استقلال هم تمرين داشت و علي‌منصور لطف كرده وسط تمرين وقتش را در اختيارم قرار داده بود. با اين وجود تا جايي كه امكان داشت پرسش‌هايي را مطرح كردم. از خبر مصدوميت‌ مجتبي جباري بگيريد تا مديريت دشوار چند ستاره مطرح و مدعي و… كه عليرضا منصوريان واو به وا پاسخ داد.

 

آنچه در زير مي‌خوانيد ماحصل حدود ۴۵ دقيقه گفت‌وگوي ما با سرمربي استقلال است كه اميدواريم مورد استقبال شما خواننده گرامي قرار بگيرد.

 

* اغلب هواداران و حتي كارشناسان باور دارند استقلال ديگر امسال بايد جام بگيرد، آيا اين توقع به جايي است يا اينكه…؟

شما وقتي سرمربي تيم بزرگي مانند استقلال مي‌شويد بايد هواداران و انتظارات آنها را به درستي بشناسيد. استقلال تيم توقع است و همه انتظار دارند هر روز برنده شويد. من با اين فضا بيگانه نبوده و نيستم. اين شانس را پيدا كردم كه سرمربي استقلال شوم، تيمي كه جواني‌ام را در آن گذاشتم و به هر میزان امروز دارم از استقلال است. ريسك بزرگي بود با اینحال مصمم هستم كه شكست نخورم. آرزوي من تنها رسيدن به استقلال نبود و مي‌خواستم و مي‌خواهم موفق شوم.

 

* اين يعني امسال جام مي‌گيريد؟

بله، اين اتفاق مي‌افتد با اینحال به شما مي‌گويم خمره رنگرزي نيست. به قول ژوزه مورينيو هري پاتر نيستم كه معجزه كنم و پشت سر هم جام بگيرم. هدف ما امسال همين است با اینحال توجه شما را به يك نكته جلب مي‌كنم.

 

* بفرماييد.

شما مي‌دانيد الكس فرگوسن چه سالي هدايت منچستر را بر عهده گرفت؟

 

* بعد از جام جهاني مكزيك و سال ۱۹۸۶؟

آفرين! با اینحال four سال بدون جام و موفقيت را پشت سر گذاشت. كار به جايي رسيد كه حتي سكوها هم عليه ایشان شد. هواداران منچستر بنري به اولدترافورد آوردند كه روي آن نوشته شده بود «الكس برو به جهنم!» درست است. جام گرفتن‌هاي پي‌درپي و موفقيت‌ آن منچستر رؤيايي الكس فرگوسن هم بعد از four سال شروع شد. من نمي‌گويم به عليرضا منصوريان four سال مهلت بدهيد بلكه معتقدم تداوم موفقيت به بار مي‌آورد. باور كنيد برخي اوقات دلم مي‌گيرد وقتي مي‌بينم يك مربي با four باخت بركنار مي‌شود.

 

* قبول كنيد تحمل four باخت از سوي هواداران راحت نيست.

من آرزو مي‌كنم مديران باشگاهي ما صبر داشته باشند. ميوه صبر شيرين است. شما ديديد ما در فصل قبلی شروع خوبي نداشتيم با اینحال به مرور خودمان را پيدا كرديم. من خيلي خوشبخت هستم كه استقلال چنين هواداراني دارد. طرفداراني كه ما را خوب درك و در طول فصل حمايت كردند.

 

* انصافاً چقدر از استقلال فصل قبلی رضايت داريد؟

با استناد به پتانسيلي كه داشتيم و اتفاقاتي كه افتاد در کل راضي هستم با اینحال باورتان نمي‌شود. من بزرگترين منتقد عليرضا منصوريان هستم!

 

* يعني چي؟

من ۵۰ درصد آن چيزي كه در ذهنم بود فصل قبلی اجرا شد و هميشه و تحت هر شرايطي در خلوت، خودم را نقد مي‌كنم. اصلاً هم با عليرضا منصوريان رودربايستي ندارم و باور كنيد هرگز خودم را گول نمي‌زنم.

 

* مثلاً اين نقد را هم قبول داريد كه جنب و جوش عليرضا منصوريان كنار زمين كمي زيادي يا به قول عادل فردوسي‌پور «شو» بود؟

نه، شو نبود! قبول دارم كمي زيادي كنار زمين تحرك داشتم ولي شو نبود. در این مواقع امسال تصميم گرفتم درمقایسه با فصل قبلی جنب و جوش خودم را كمتر كنم.

 

* چرا؟

فصل قبلی من تيم جواني را در اختيار داشتم. مجبور بودم بيش از حد معمول كنار زمين حرف بزنم و تحرك نشان بدهم. امسال به دليل داشتن بازيكنان باتجربه بيشتر، جنب و جوش من كنار زمين كمتر خواهد بود. بازيكن جوان ۹ تا خصلت خوب دارد و يك خصلت بد كه خوابش مي‌برد! در طول مسابقه خوابش مي‌برد و دستورات تاكتيكي، وظايف خود و شرايط بازي را فراموش مي‌كند. بايد آن جوان را به خودش بياورم. خاطرم هست همين فصل قبلی بين دو نيمه يكي از مسابقات كت و شلوارم را درآورده و لباس گرمكن پوشيدم. مي‌خواستم شبيه بچه‌ها شوم. به آنها گفتم من يار دوازدهم شما كنار زمين هستم.

 

* اين اقدام پاسخ داد؟

(با اشتياق خاصي) چه‌جور هم! يكي از مهم‌ترين وظايف هر مربي اين است كه با شاگردان خود در رابطه باشد. آنها را درك كند. من و بازيكنان استقلال همگي در يك قايق هستيم. بايد پارو بزنيم و اگر يك نفر بخواهد آن را سوراخ كند همگي با هم غرق مي‌شويم.

 

 

* برخي‌ها حركات شما را كنار زمين شبيه ديه‌گو سيمئونه و آنتونيو كونته مي‌دانند. خودتان فكر مي‌كنيد شبيه كدام يك باشيد؟

سيمئونه و كونته را واقعاً علاقه مندم. هر دو تشنه موفقيت هستند و با تمام وجود اتلتيكومادريد و چلسي را هدايت مي‌كنند با اینحال من عليرضا منصوريان هستم. از اين دو الگو مي‌گيرم ولي اينكه بخواهم خودم را شبيه سيمئونه يا كونته كنم نه! قهرماني و پيروز شدن در اين حرفه واقعاً راحت نيست. به شخصه اشتياق به دانستن را هرگز از دست ندادم و نمي‌دهم.

 

* بدترين روز مربيگري عليرضا منصوريان چه روزي بوده است؟

اتفاقات قبلی مرتبط به قبلی است. همه ما مربيان روزهاي بد داشته‌ايم من هم روزهاي بد داشته‌ام با اینحال از نو برخاستم، بلند شدم و به اوج برگشتم. آلماني‌ها يك ضرب‌المثلي دارند كه جالب است؛ آلمان‌ها مي‌گويند زمين خوردي بلند شو، از نو زمين خوردي، باز بلند شو و تسليم نشو! فوتبال آلمان به همين دليل موفق‌ترين تيم در اروپا و تاريخ جام جهاني بوده است. شايد به لحاظ قهرماني برزيل پرافتخارتر باشد با اینحال كدام تيم را در دنيا سراغ داريد كه به اندازه آلمان به نيمه‌نهايي جام جهاني رسيده باشد؟ آلماني‌ها مصداقبارز تلاش، زحمت، ممارست و مبارزه براي برد هستند.

 

* يك روزي دوستانه و به شكلي خصوصي از شما انتقاد كردم كه هنوز متوجه نشديد هدايت چه تيم بزرگي را بر عهده گرفتيد. آن حرف من تند بود يا درست؟

من از همان روز اول مي‌دانستم سرمربي چه تيم باعظمتي شدم. مي‌دانيد چرا؟ (خودش ادامه مي‌دهد) چون بازيكن و كاپيتان اين تيم بودم. وقتي شما سرمربي تيمي مانند استقلال مي‌شويد بايد سخت كار كنيد. حتي خانواده‌تان اين وسط فدا مي‌شوند. راحت نيست. من مي‌دانستم و مي‌دانم چه مسئوليت و مأموريت بزرگي را بر عهده گرفتم. بگذاريد خيال‌تان را راحت كنم. الگوي اصلي من مي‌دانيد چه كسي است؟

 

* گفتيد تا حدود زيادي كونته و سيمئونه؟

الگوي من مربياني هستند كه كار سختي دارند و آن را به خوبي انجام مي‌دهند. به مربياني نگاه مي‌كنم كه با باشگاه‌هاي مختلف قهرمان شده‌اند. من شخصي مانند الكس فرگوسن را مي‌بينم كه از پايين‌ترين سطوح شروع كرد و موفق شد. باقي ماندن در بالاترين سطح كار آساني نيست.

 

* به ويژه استقلال كه فشار هواداران، افكار عمومي و… را بايد تحمل كنيد.

صددرصد! هميشه به شاگردانم هم مي‌گويم در استقلال زير ذره‌بين هستيد و بايد مراقب خودتان باشيد. اين موضوع در باب عليرضا منصوريان بيشتر صدق مي‌كند. در زندگي ياد گرفتم فشار و سختي به هر میزان بيشتر باشد انسان را قوي‌تر مي‌كند. وقتي به اينجا آمدم مي‌دانستم و انتظار نداشتم همه چيز راحت باشد.

 

* چه درسي از فصل قبلی گرفتيد؟

يكي، دو تا نبود كه بخواهم اسم ببرم. در خلوت خودم يا با همكارانم در كادر فني به كارهايي كه درست انجامش نداديم فكر مي‌كنيم تا در فصل جديد تصميم درستي اتخاذ كنيم و بهتر شويم. اين طبيعت كار است كه بايد در جستجوی اين باشيد كه در مقایسه با قبل پيشرفت كنيد.

 

* به تازگي گفتگو‌اي از قول گوارديولا مي‌خواندم كه مي‌گفت چون موفق به فتح ليگ برتر انگليس با منچسترسيتي نشدم دليلي نمي‌شود مربي بدي باشم. فكر مي‌كنم در مقایسه با قبل مربي بهتري شده باشم. شما هم چنين احساسي داريد؟

دقيقاً! خيلي جالب بود. من هم خيلي چيزها ياد گرفتم و متوجه شدم در هفته‌هاي اول ليگ بايد زيرك و باهوش بود. ما سعي مي‌كنيم از همان هفته‌هاي اول ليگ هفدهم با تمركز كامل ظاهر شويم.

 

* اين بدين معناست كه برنامه ریزی شده است از نو three گل در آبادان به نفت بزنيد؟

نه، منظوم اين نبود. آبادان مهد فوتبال ايران است. بازي در اين آب و هوا و گرماي خوزستان راحت نيست. فصل قبلی بچه‌هاي ما يك بازي بي‌نقص، هجومي و در عين حال منطقي را به اجرا قرار داده و توانستند three بر صفر برنده شوند با اینحال جمعه بازي آساني پيش‌رو نداريم. اگر يك گل هم به صنعت‌نفت بزنيم و برنده شويم برايم كافي است.

 

* فصل قبلی در آبادان three گل شما را مجتبي حقدوست، بهنام برزاي و سيدمجيد حسيني زدند كه دو بازيكن از اين جمع از استقلال جدا شده‌اند.

بهترين‌ها را براي اين بازيكنان آرزو مي‌كنم. اميدوارم در تيم بعدي خودشان موفق باشند. باور كنيد مربيگري حرفه سخت و بي‌رحمي است. خاصه آنكه شما در تيم بزرگي مانند استقلال مربيگري كنيد. به هر حال يكسري مي‌مانند و يكسري بالاجبار جدا مي‌شوند. برخي تصميماتي كه مي‌گيرم براي خودم هم سخت و ساده نیست.

 

* عليرضا منصوريان كه از جوانگرايي نتيجه گرفته بود چرا راهش را عوض كرد؟

نه، من فلسفه خودم را تغيير نمي‌دهم. اينجا استقلال است و انتظارات بسيار بالاست. تيم جوان من خوب و در حد انتظار ظاهر شد با اینحال در برخي مسابقات سخت و بزنگاه همين جواني كار دست‌مان مي‌داد. به همين خاطر بعد از مشورت با همكاران و برخي پيشكسوتانم تصميم گرفتم بازيكنان باتجربه و بين‌المللي به تيم اضافه كنم كه اين خلأ پر شود.

 

* جذب سرور جپاروف به توجه به حضور فرشيد اسماعيلي و مجتبي جباري توجيهي داشت؟

اتفاقاً همين دقايقي قبل داشتم براي بچه‌ها صحبت مي‌كردم. به آنها گفتم ما بازيكنان بين‌المللي به اسم سرور جپاروف را كنار خودمان داريم. فوتباليستي كه ۲ بار توپ طلاي آسيا را برده است آن هم در حضور ستارگاني مانند ياسر القحطاني عربستاني، علي دايي و علي كريمي خودمان و… اين اصلاً راحت نيست. به حرف ساده است. ۲ بار مرد سال آسيا شدن افتخار بزرگي است كه نصيب ایشان شده و مطمئن باشيد ارزش‌هاي جپاروف در ليگ برتر و ليگ قهرمانان آسيا براي همه واضح خواهد شد. مجتبي جباري را هم داريم كه پر از تجربه و تكنيك است. همين‌طور فرشيد اسماعيلي كه باانگيزه است و كنار اين دو هافبك برجسته آسيا گسترش مي‌كند و بالا مي‌آيد.

 

* بي‌تعارف مجتبي جباري مصدوم است يا نه؟

به نظر من وضعيت مجتبي جباري خيلي بهتر از آن چيزي است كه حتي خودم تصور مي‌كردم (به جباري كه در حال تمرين با توپ است اشاره مي‌كند) شما هم اکنون نشاني از مصدوميت در مجتبي مي‌بينيد؟!

 

* با اینحال مي‌گويند ايفمارك خبر مصدوميت مجتبي جباري را مطرح كرده و…

اصلاً و ابداً! خود خانم دكتر هراتيان هم تكذيب كرد. مجتبي جباري را همه مي‌شناسند. يكي از بهترين هافبك‌هاي ۱۰ سال اخير ايران است.

 

* الان سن و سال جباري…

(حرف‌مان را قطع مي‌كند) خيال‌تان را راحت كنم. من روي مجتبي جباري حساب ويژه‌اي براي فصل جديد باز كردم و به شناسنامه‌اش هم نگاه نمي‌كنم درست مانند سرور جپاروف!

 

* شنيديم براي اينكه به زانوي مجتبي جباري فشار نيايد، قرار شده در سفرهاي شهرستان استقلال همراه شما نباشد؟

اين يكي را هم تكذيب مي‌كنم. چه كسي گفته؟! استقلال به مجتبي جباري نياز دارد و به همين خاطر هم ایشان را برگردانديم.

 

* ببخشيد يك مقدار سؤالات ما در باب جباري زياد شد ولي برنامه ریزی شده است ایشان در برخي مسابقات ۱۰ يا ۱۵ دقيقه وارد زمين شود و پاس بدهد و…؟

بگذاريد خلاصه‌اش كنم. مجتبي جباري پاسورترين هافبك سال‌هاي اخير فوتبال ايران در كنار محرم نويدكيا بوده است. مجتبي جباري در ۱۵ بازي كنارمان باشد، در اين ۱۵ بازي ۱۰ تا پاس گل سه امتيازي بدهد، مي‌شود ۳۰ امتياز! همين براي من كافي است.

 

* جباري مي‌تواند ۳۰ امتياز براي استقلال در فصل جديد بگيرد؟

گفتم ۱۰ پاس گل و ۳۰ امتياز. چرا كه نه؟ من همين الان هم داخل ماشين مجتبي خصوصي با ایشان حرف مي‌زدم. به خودش هم ‌گفتم به اخبار نشریهها يا حرف و حديث‌ها توجهي نكند و كار خودش را انجام دهد چون من روي ایشان حساب ويژه‌اي باز كردم.

 

* four پادشاه در يك اقليم مي‌گنجد؟!

(از نو به همان نقطه‌اي كه جباري تمرين مي‌كند، اشاره كرده و مي‌گويد) خودتان مي‌بينيد. خسرو (حيدري)، پژمان (منتظري) و مجتبي با هم تمرين مي‌كنند و اميد نورافكن جوان هم كنار آنهاست. مهدي رحمتي هم كنار دروازه‌بانان تمرين مي‌كند. اتفاقاً اين four بازيكن بهمراه سرور جپاروف عصاي دست من مربي هستند. رحمتي، جباري، منتظري و خسرو جزو خانواده استقلال هستند كه امسال مي‌خواهند خيلي چيزها را ثابت كنند.

 

* بر سر بازوبند كاپيتاني يا نيمكت‌نشيني و… حاشيه‌ساز نمي‌شوند؟

ببخشيد اين حرف‌ها در باب اين four بازيكن بزرگ استقلال كمي بي‌انصافي است. اين‌ها پر از تجربه و بزرگي هستند و هرگز با اين حرف و حديث‌هاي بچگانه خودشان را خراب نمي‌كنند.

 

* مديريت اين four بازيكن سخت نيست؟

اتفاقاً براي من ساده تر از مديريت جوان‌ترهاست. جوان‌ترها را به همين four بازيكن سپرده‌ام. (چند لحظه مكث مي‌كند)

 

* چرا سكوت كرديد؟

شما گفتيد four پادشاه در يك اقليم؟! من به شما مي‌گويم رحمتي، جباري، خسرو و پژمان بهمراه جپاروف بهترين سلاحي هستند كه من در اختيار دارم.

 

* اين حرف را مي‌زنيد كه به اين four بازيكن روحيه بدهيد؟

نه، واقعيت را گفتم. يعني اينكه اين فكر در سر من مربي مي‌گذرد و بقيه‌اش به تلاش اين four بازيكن برمي‌گردد كه انتظار من از آنها نسبتا بيشتر از جوان‌ترهاست.

 

* مثلي می باشد كه مي‌گويد هواداران استقلال حاضرند همه بازي‌ها را ببازند با اینحال پرسپوليس را ببرند يا بالعكس! شما هم چنين نظري داريد؟

شهرآورد با همه مسابقات فرق مي‌كند. اين حرف‌ها هم شعار است كه شهرآورد تنها three امتياز دارد و با بقيه بازي‌ها فرقي ندارد. به باور من ارزش شهرآورد از ۶ امتياز هم بيشتر است.

 

* ۷، eight، ۹ يا ۱۰ امتياز مي‌ارزد؟

شايد ۱۰ امتياز و شايد هم بيشتر!

 

* اکنون كه بحث شهرآورد وسط آمد، مي‌خواهيم بپرسيم؛ بي‌رودربايستي شما بيشتر بابت باطل شهرآورد دوستانه در آلمان خوشحال شديد يا پرسپوليسي‌ها؟

من به خود اسپانسر هم گفتم كه از بازي دوستانه در آلمان استقبال مي‌كنم. بازيكنان استقلال هم تکمیل شهرآورد بودند و از اين‌ها قبلی سود خوبي نصيب دو تيم مي‌شد. حتي به اسپانسر دو باشگاه پيشنهاد دادم شهرآورد دوستانه را در كشور قطر برگزار كنند.

 

* چرا قطر؟

به هر حال از جهت امنيتي، امكانات و حتي اسپانسرهاي كمكي و… مي‌توان اين شهرآورد دوستانه را در آلمان برگزار كرد.

 

* شهرآورد هم مگر دوستانه مي‌شود؟!

آي گفتيد! شهرآورد هم مگر دوستانه مي‌شود؟ نه ما و نه پرسپوليسي‌ها هرگز به شهرآورد به چشم بازي دوستانه نگاه نمي‌كنيم. شهرآورد آلمان هم تنها اسمش دوستانه بود و مطمئن باشيد هر دو تيم براي برد به زمين مي‌رفتند.

 

* پاسخ سؤال ما را نداديد كه بالاخره پرسپوليسي‌ها از باطل شهرآورد خوشحال شدند يا شما استقلالي‌ها؟

با استناد به اينكه پرسپوليس درگير سوپرجام و مرحله يك‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسياست، بنابراين فكر مي‌كنم آنها بابت باطل شهرآورد خوشحال‌تر شدند كه طبيعي است.

 

* بردن برانكو قلق دارد؟!

منظورت چيه؟!

 

* شما بهمراه نفت تهران در ليگ پانزدهم پرسپوليس را برديد و جلوي قهرماني برانكو را گرفتيد. فصل قبلی هم شهرآورد رفت را مساوي كرده و شهرآورد برگشت را از اين مربي كروات برديد. به نظر مي‌رسد قلق بازي مقابل برانكو دست عليرضا منصوريان باشد. اين‌طور نيست؟

نه، همه چيز بستگي به نوع تکمیل‌سازي براي روز مسابقه و آمادگي بدني و ذهني بازيكنان دارد. در حقیقت اين بازيكنان هستند كه سرنوشت يك مسابقه را تعيين مي‌كنند و در زمين حضور دارند. نبايد نقش آنان را كمرنگ كرده و مربي و بازيكن مكمل هم هستند با اینحال در پاسخ سؤال شما بايد بگويم برانكو از جهت شخصيت و خصوصيات انساني استثنايي و جنتلمن است. من احترام زيادي براي ایشان قائل هستم و از جهت فني هم توانايي خود را نمایش داده است.

 

* (به شوخي) همه اين تعارفات دليلي نمي‌شود كه ما در باب هفته دهم ليگ هفدهم و بازي با پرسپوليس چيزي نپرسيم!

(مي‌خندد) شما كه هر سؤالي خواستيد، پرسيديد و من هم پاسخ دادم!

 

* شوخي كرديم! استقلال تهران در هفته دهم مقابل پرسپوليس چه كار مي‌كند؟

شك نكنيد شهرآورد هفته دهم زيبا و پرگل مي‌شود و برنده هم دارد.

 

* برنده كدام تيم است؟

اميدوارم استقلال باشد!

 

* نشد ديگر! (باز هم به شوخي) اين اميدوارم براي ما تيتر نمي‌شود…

شما ول‌كن نيستيد! بنويسيد هفته دهم شهرآورد برنده دارد و اسم برنده هم استقلال است.

 

* گفتيد پرگل! پيش‌بيني مي‌كنيد شهرآورد رفت ليگ هفدهم چند چند مي‌شود؟

نمي‌دانم three بر ۲ يا four بر three يا three بر يك و مطمئن هستم پرگل مي‌شود.

 

* اين بحث تيم اميد و غيبت سه بازيكن استقلال در مسابقات قرقيزستان هم خيلي پر سروصدا شد. توضيحي مي‌دهيد؟

من اين مدت سكوت كردم و حرفي نزدم. به زودي به طرز مفصل در اين رابطه توضيح مي‌دهم با اینحال اين‌ها همه معلول است و شما بايد دنبال دلیل باشيد.

 

* منظورتان چيست؟

دلیل را بايد در فوتبال پايه‌اي جست‌وجو كنيد. برويد ببينيد در فوتبال پايه‌هاي ما چه مي‌گذرد. توليد بازيكن در همين تهران متوقف شده است. (به پشت سرش اشاره مي‌كند) شما ديديد مجاور زمين تمرين اصلي ما نونهالان و كودكاني در مدرسه فوتبال و آكادمي باشگاه بازي مي‌كنند. اين بچه‌ها به وسیله خانواده خود هم ساپورت و حمايت مي‌شوند و مي‌بينند پدران و مادران آنها هم در تمرين حضور دارند.

 

* شما هم قبل از گفتگو با ما رفتيد با آنان عكس انداختيد.

وظيفه‌ام بود. اين احساسات پاك بچه‌هاست و من هم از دوران بازي به بچه‌هاي استقلالي احترام قرار داده و ارزش زيادي براي آنان قائل هستم با اینحال مشكل فوتبال ما اين است كه فوتبال خياباني جمع شد.

 

* يعني چي؟!

۴۰ سال و اندي است كه فوتبال ما در حسرت صعود به المپيك به سر مي‌برد و شايد اين سال‌ها اضافه هم شود چون آخرين نسل فوتبال خياباني ما علي كريمي بود. كسي كه از توي كوچه و خيابان برخيزد، گسترش كند، به زمين خاكي و بعد باشگاه برسد و سري توي سرها درآورد. بعد از علي كريمي كدام بازيكن را سراغ داريد كه بتواند four نفر را پشت سر هم دريبل بزند؟ تمام شد و رفت. من همراه پسرم چندي پيش مي‌خواستيم به زمين چمن مصنوعي برويم و بازي كنيم. باور كنيد راه‌مان ندادند!

 

* جداً؟!

بله، به هر حال بخش خصوصي اين زمين‌ها را اجاره كرده و دنبال درآمدزايي است. فوتبال خياباني و گل كوچك جمع شده است. زمين‌هاي خاكي كه چمن مصنوعي شده و كسي را راه نمي‌دهند. در اين روزگار بچه‌ها ساختمان‌نشين شده و اغلب به جاي بازي در كوچه و خيابان دنبال بازي كامپيوتري هستند. لحظه ما اصلاً بچه ۱۰، ۱۲ ساله چاق نداشتيم يا كم بود ولي الان بچه ۱۰ ساله ۱۰۰ كيلوست. دليل آن هم همين ساختمان‌نشيني است. فوتبال پايه هم در حال نابودي است. آن‌وقت شما دنبال اين هستيد كه ما بازيكن به تيم اميد داديم يا نه؟!

 

* ما دنبالش نيستيم بلكه فدراسيون…

(وسط حرف‌مان مي‌آيد) ما با خود آقاي تاج صحبت كرديم و توضيحاتي داديم. متأسفانه برخي‌ها عليه باشگاه استقلال و عليرضا منصوريان سمپاشي كردند با اینحال من سكوت كردم تا همه چيز از طريق باشگاه جلو برود. تنها همين‌قدر بگويم من عليرضا منصوريان در اوج مسابقات ليگ قهرمانان آسيا اميد نورافكن را در اختيار تيم ملي جوانان گذاشتم كه همه ديدند چقدر متضرر شديم. همين‌طور نهايت همكاري را با تيم ملي بزرگسالان داشتيم و هرگز انتقاد نكرديم. ضروری باشد به زودي حرف‌هايم را در اين مورد خواهم زد ولي همين‌قدر بدانيد كار غيرقانوني انجام نداديم.

 

* بسيار سپاسگزارم كه اين مهلت را در اختيار من قرار داده و با حوصله جوابگوي سؤالات شديد.

خواهش مي‌كنم. به بر و بچه‌هاي خبرورزشي سلام برسانيد.

 

خبر ورزشی

۴۵۰

منبع

نظر شما !!