پدیده دلنشین پا پرانتزی، خرید ویژه استقلال

به نوشته خدمات ورزشی جام نیـوز، مهدی قائدی در نخستین نشست تمرینش با استقلال، نشان داد در تغییر مسیر حرکتش با توپ توانایی های مخصوصی دارد. این توانایی وقتی ایشان کنار بقیه بازیکنان ایستاد تا به حرفهای مک درموت و منصوریان گوش بدهد، قابل فهم تر هم بود. مهدی قائدی جزو بازیکنانی است که پاهای پرانتزی دارند.

 

در علم پزشکی به چنین شکل پاها، پرانتزی(Genu varum) می گویند. تحت این اوضاع وقتی شخص زانوهایش را صاف می کند، به طوریکه قوزک ها کنار یکدیگر قرار گرفته اند، فاصله ای غیرطبیعی میان زانو ها به چشم می خورد که به آن پای پرانتزی می گویند. در این مواقع در عده ای موارد به این نوع پاها قوسی شکل(bow-legged) نیز گفته می شود که بیشتر در اروپا کاربری دارد. در این اوضاع ساق پاها به سوی داخل انحراف پیدا می کند.

 

 

در تاریخ فوتبال جهان، به بازیکنانی با چنین مورد ویژه برمی خوریم که اتفاقا تالار افتخارات پر و پیمانی هم دارند. نمونه بارز این موضوع پیر لیتبارسکی یکی از مهمترین ستاره های آلمان است که جزو دریبل زن ترین بازیکن تاریخ آلمان هم هست. نمونه پاهای لیت بارسکی پیوسته یکی از سوژه های اصلی روزنامه نگاران در تمامی دنیا بوده است. فاتح جام جهانی ۱۹۹۰ که در فینال جام جهانی نیز حضور داشته، پیوسته با تکنیک ناب خودش در فوتبال جهان مشهور و قابل توجه این است که خیلی ها بر این باور هستند شکل قوسی پاهای ایشان دلیل اصلی این تکنیک بوده است. در باب ایشان گفته می شود قوسی که درپاهای لیت بارسکی می باشد، مدافع حریف را به اشتباه می اندازد و اجازه نمی دهد حرکات ایشان را دنبال کند. گارینشا ستاره فقید سالهای دور فوتبال برزیل نیز سخت قوسی شکل بودن پا داشت. پای راست ایشان به شیوه مادرزادی ۶ سانتی متر از پای چپ کوتاه تر بود با اینحال در چنین موقعیتی ایشان موفق شد افتخارات بزرگی را رقم بزند. حتی عده ای نقیصه جسمانی را دلیل اصلی درخشش ایشان در جهان فوتبال دانسته اند و به ایشان معنی پرنده کوچک داده اند. گارینشا بعدها مبدع پاس به بیرون در فوتبال نامیده شد و هم نسلانش از ایشان با اسم دلیل پیشرفت فوتبال برزیل یاد می کنند. ریوالدو دیگر ستاره فوتبال برزیل هم نمونه پاهایش ویژه بود. ایشان بازیکن تکنیکی با پاهای پرانتزی به هر افتخاری که نیاز یک فوتبالیست است رسید و یکی از اسطوره های فوتبال برزیل است. در بین بازیکنان حال حاضر فوتبال جهان نیز هستند کسانی که با پاهای پرانتزی عضو عظیم ترین تیمهای بزرگ دنیا هستند؛ بازیکنانی مانند ایسکو در رئال مادرید و نیمار در بارسلونا که در ایستادن کامل می شود متوجه قوس در شکل پاهای شان شد.

 

 

 

به طرز طبیعی این نمونه پا انعطاف بیشتری در لحظه فوتبال بازی کردن خواهد داشت و در عین حال از جهت فیزیکی استقامت زیادتری نیز ایجاد خواهد نمود. در فرهنگ بوشهری ها اصطلاحا به پای پرانتزی «قابی» می گویند و در قبلی نیز محمود ابراهیم زاده بازیکن قدیمی و مشهور فوتبال بوشهر نیز پاهای قوسی شکل داشت.

ای اسپورت

۱۱۶

 

منبع

نظر شما !!